Нове рішення від компанії FMC для контролю вишневої мухи у насадженнях черешні

0
112431

В Україні загальна площа плодових насаджень сягає понад 100 тисяч гектарів. Вишня та черешня у їх структурі займає 10–11 тисяч гектарів. Слід зауважити, що в садовому агроценозі формуються специфічні умови для розвитку шкідливих організмів, близькі до біоценозу. Це відбувається через те, що технологія їх вирощування передбачає використання насадженнь на одному місці впродовж 5–10 років. За даними міжнародних організацій (ФАО), через шкідливі організми втрачається в середньому до 30% потенційного урожаю плодових культур. За інформацією Інституту захисту рослин, через відсутність належних та своєчасних заходів захисту втрати урожаю зерняткових культур у Південній зоні України можуть досягати 60%.

Вишнева муха (Rhagoletis cerasi) є одним із найдавніших шкідників плодових дерев, зокрема вишні та черешні (фото 1). Трапляється повсюдно. Зимують лялечки в несправжніх коконах у ґрунті на глибині 3–5 см (рис. 1). Вихід імаго з лялечки навесні починається при прогріванні грунту на глибині 5 см  до +10°С і триває протягом 20–28 діб. Через 2–3 доби після виходу відбувається спарювання, а через 7–13 діб починається відкладання яєць. Самка відкладає яйця по одному під шкірочку плодів черешень і вишень, які починають визрівати (фото 2). Плодючість одної самиці сягає 70–150 яєць. Через 7–10 діб відроджуються личинки, які протягом 15–25 діб живляться м’якушем плодів навколо кісточки (фото 3). Завершивши розвиток, личинка залишає плід, падає на ґрунт, заглиблюється в поверхневий шар, після чого утворює пупарій, де і залишається до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація шкідника. Слід відзначити, що у частини популяції діапауза лялечок може тривати два і навіть три роки.

Пошкоджені личинками плоди втрачають блиск, на них з’являються впадини, м’якуш розм’якшується і загниває (фото 4). Найсильніше пошкоджуються плоди сортів черешні й вишні середніх і пізніх строків дозрівання. Незважаючи на деякі недоліки хімічного методу, він був, є і залишиться найбільш ефективним та економічно обґрунтованим, і альтернативи контролю вишневої мухи та інших шкідників плодових йому поки що немає. Однак, враховуючи те, що ягоди вишні та черешні споживаються переважно у свіжому виді і є складовою частиною дієтичного та дитячого харчування, очевидними є пошуки засобів контролю чисельності вишневої мухи. Сучасні розробки хімічних компаній дозволяють виробничникам докорінно змінити тактику і стратегію застосування препаратів, що базуються не тільки на контролі шкідника, а й на безпечності для людини та навколишнього середовища, якості та товарності продукції. 

У компанії FMC знаходиться на фінальному етапі реєстрації інноваційний інсектицид Ексірель®. Препарат вже успішно застосовується для захисту капусти, томатів та цибулі як відкритого, так і закритого грунту. Ексірель® – це концептуально нове інсектицидне рішення. За рахунок зменшення біотичного стресу препарат здатний «вдихати» в рослину «життєву енергію», що в результаті сприяє однорідному за розміром, забарвленням та відсутністю пошкоджень врожаю європейської якості. Стратегія компанії FMC для захисту вишні та черешні полягає у дворазовому застосуванні Ексірель® із інтервалом 10 – 12 днів та нормою витрати 0,75 л/га.

Дослідження ефективності Ексірель® проти вишневої мухи проводилися у насадженнях черешні Науково-дослідного саду ННВЦ ТДАТУ, Запорізька обл. Рік та схема садіння: 2008 р. та 7х5 м відповідно. Підщепа: сіянці вишні магалебської. Грунт: чорнозем південний супіщаний. Сорти пізнього строку достигання: Мелітопольська чорна, Крупноплідна. Форма крони: розріджено-ярусна. Система утримання грунту: чорний пар, без зрошення. Повторність п’ятикратна, дерево-повторність.

Схема досліду:

  1. Ексірель® (0,75 л/га) + Ексірель® (0,75 л/га) + лямбда-цигалотрин (0,3 л/га);
  2. фозалон (2,8 л/га) + піриміфос-метил (1,2 л/га) + лямбда-цигалотрин (0,3 л/га) – еталон.

Аналіз пошкодження мухою плодів сортів черешні проводився під час збирання врожаю. Аналізували 200 плодів з кожного облікового дерева, поділяючи їх на пошкоджені та непошкоджені шкідниками.

Стратегія захисту черешні та вишні від вишневої мухи передбачає використання інсектицидів проти імаго мух в період яйцекладки. Слід відзначити, що при застосуванні програми захисту компанії FMC на сорті Мелітопольська чорна пошкодження ягід шкідником були відсутні, тоді як на сорті Крупноплідна відповідний показник сягав 9%, що у два рази нижче порівняно із фермерською програмою (рис 2). При цьому ефективність Ексірель® була на 7,5% та 8,9% вища порівняно із стандартною схемою господарства.

Специфіка вирощування вишні та черешні містить деякі нюанси, а саме. Врожайність саду залежить від віку дерев, тобто з кожним роком плодоношення дерев збільшується в середньому на 2500–3000кг/га, і ця тенденція спостерігається до досягнення деревами віку 10 років. Після цього врожайність стабілізується на рівні 9–10 т/га. Тому впровадження фермерами програми компанії FMC (Ексірель® – 0,75 для захисту кісточкових від вишневої мухи дворазово з інтервалом 10-12 днів)  прямо пропорційно залежить від життєвого циклу саду.

Урожайність ягід черешні, зібраної у Науково-дослідному саду ННВЦ ТДАТУ Запорізької обл. у 2017 р., сягала 1100 кг/га (рис. 4). За такої продуктивності культури використання системи захисту компанії FMC є нерентабельним (рис. 5). Обприскування дерев інсектицидом Ексірель® проти вишневої мухи слід проводити в садах інтенсивного типу, біологічний вік яких досяг чотирьох–п’яти років від моменту посадки. Адже їх врожайність зазвичай сягає три тонни з гектара, і потенційний чистий прибуток від застосування препарату може сягнути понад 1624 грн/га. Такої ж стратегії захисту слід дотримуватись і у вишневому саду.

 

Л.В.Розова, к.с-г.н., ст. науковий співробітник

Таврійський державний агротехнологічний університет